Słońce, ocean i… startupy. Jak dostać się do Startup Lisboa?

A gdyby tak rzucić to wszystko i wyjechać do Portugalii? No tak, ale co z moim startupem… Tak się składa, że w Lizbonie jest miejsce, które z otwartymi ramionami przyjmuje autorów innowacyjnych pomysłów. Plug-in PR odwiedziło Startup Lisboa.

Na początku dekady w lizbońskim budżecie partycypacyjnym pojawił się pomysł stworzenia miejskiej przestrzeni dla młodych firm z branży technologicznej i kreatywnej. Idea spotkała się z dużym poparciem. Tak narodził się Startup Lisboa – prywatne stowarzyszenie non-profit, którym zarządza lizboński ratusz, Instytut Wspierania Małych i Średnich Przedsiębiorstw IAPMEI oraz bank Montepio, który podarował i odnowił na ten cel pokaźną kamienicę. Co ciekawe, siedziba znajduje się nie na tanich przedmieściach portugalskiej stolicy, ale w samym sercu miasta, w prestiżowej dzielnicy Baixa-Chiado.

Startup Lisboa mieści się w samym centrum Lizbony, w kamienicy przekazanej przez bank Montepio (fot. Startup Lisboa)

Startup Lisboa wspiera inicjatywy z trzech głównych dziedzin: nowych technologii/software, turystyki oraz handlu. Jak wyjaśnia odpowiedzialna za komunikację Ana Santiago, inkubator jest otwarty także na pomysły nie kojarzące się z technologią.

 “Jednym z pierwszych startupów, który wyszedł spod naszych skrzydeł, była firma, zajmująca się sprzedażą tradycyjnych babeczek pasteis de nata. Dziś ma sklepy m.in. w Madrycie, Dubaju czy Makau”

– wyjaśnia Ana Santiago.

 

Jak dostać się do Startup Lisboa?

Marzy Ci się rozwijanie pomysłu biznesowego w portugalskiej stolicy? Po pierwsze, musisz wysłać zgłoszenie za pośrednictwem strony internetowej http://www.startuplisboa.com/. Na początku organizowane były tury naborów, teraz kandydatury można wysyłać przez cały rok. Raz na kwartał autorzy najbardziej perspektywicznych propozycji są zapraszani na spotkanie z jury. Organizowany jest 3-minutowy pitch, podczas którego przyszli przedsiębiorcy prezentują swój pomysł inwestorom, prawnikom czy mentorom. Oceniana jest nie tylko koncepcja biznesowa, ale też potencjał, jaki prezentuje zespół. Sesja może się odbyć po portugalsku lub po angielsku. Co ważne – Startup Lisboa jest otwarty dla obcokrajowców. Przewinęli się przez niego Brytyjczycy, Francuzi, Włosi, Turcy, Niemcy czy Amerykanie. Nie ma też narzuconych limitów przyjęć – akceptowane są wszystkie pomysły, które według jury mają realną szansę na rozwój i sukces. Raz odrzucona osoba lub zespół może kandydować ponownie.

Na co może liczyć zespół przyjęty pod strzechy Startup Lisboa? Nie otrzymuje on żadnego finansowania. Może jednak liczyć na nieodpłatne wsparcie doświadczonych ekspertów: m.in. prawników, księgowych, przedsiębiorców, urzędników. Pomoc może być zarówno zdalna, jak i na miejscu. Otrzymują także możliwość wynajęcia za zaledwie kilkadziesiąt euro niewielkiego biura w samym centrum Lizbony (to cena nawet kilkadziesiąt razy niższa, niż rynkowa). Regularnie organizowane są także sesje z mentorami i inwestorami oraz spotkania networkingowe. Maksymalny czas korzystania z oferty Startup Lisboa to 3 lata.

Warsztaty kodowania w Startup Lisboa (fot. Startup Lisboa)

Jak zapewnia Ana Santiago, większość startupów, które kształtowały się w tym miejscu, wciąż utrzymuje się na rynku. Największe, takie jak Uniplaces, Youcanevent czy StoryTrail, zdołały zaistnieć na skalę międzynarodową.

“Portugalia to mały, 10-milionowy rynek. I ma to swoje zalety – każdy przychodzący do nas startup już na wstępie dąży do internacjonalizacji”

– zauważa Ana Santiago.

Startup Lisboa rozwija się z roku na rok. Obecnie posiada dwie kamienice w centrum miasta, pracuje także nad osobną przestrzenią, stworzoną specjalnie z myślą o startupach z branży gastronomicznej. Inkubator ma być wyposażony w laboratorium i najwyższej klasy sprzęt do gastronomii.

Jeśli więc szukasz wyjątkowego miejsca na rozwijanie swojego startupu (zwłaszcza z branży turystycznej), być może Lizbona jest miejscem dla Ciebie?

P.S. Interesuje Cię świat portugalskich startupów i nowych technologii? Już wkrótce napiszę o tym, jak to możliwe, że niewielka Lizbona pozyskała tak prestiżowe wydarzenie, jak Web Summit.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *